Аржентина и Панама започнаха с победи

В група D се изиграха първите мачове за Копа Америка 2016, които противопоставиха отборите на Панама и Боливия в първата среща и Аржентина срещу Чили във втората. Панама спечели срещу Боливия с 2-1, а Аржентина също не допусна изненада и победи Чили с 2-1. Нека видим и как се развиха мачовете.

Панама 2 – 1 Боливия

Мачът беше символичен за Панама, понеже те се явиха на първата си Копа Америка и това бе първият им мач на този футболен форум. Панама започна мача в схема 4-4-2, като Габриел Торес и опитният Блас Перез поведоха атаката. Боливия започна предпазливо с 4-5-1, като единствен изнесен напред бе Ясмани Дук. Мачът започна силно за Панама, които още в 5 минута имаха шанс да открият резултата, след чудесно изпълнен пряк свободен удар от Габриел Торес. Вратарят на Боливия Лампе, обаче внимаваше. Личеше си, че панамците желаеха много тази победа и атаките към боливийската врата не спираха. Така се стигна до 11 минута в мача, когато логичното се случи и Панама поведе с гол на звездата си Блас Перез. Като че ли този гол събуди Боливия и те започнаха да поглеждат често към вратата на Пенедо. В 17 минута те имаха шанс да изравнят след опасно центриране, но Пенедо внимаваше. В рамките на 3 минути между 27 и 30, Блас Перез имаше две страхотни ситуации да удвои аванса за своите, но не се възползва от тях. Резултата остана непроменен до почивката. В 54 минута Боливия успя да възстанови равенството, след центриране от пряк свободен удар и ужасно изчистена топка от защитник на Панама. Той просто изчисти топката в краката на Хуан Карлос Арче, който нямаше как да сбърка от непосредствена близост. В 59 минута Боливия имаха страхотен шанс да поведат в резултата, когато Дук беше изведен очи в очи с Пенедо, но в последния момент защитникът на Панама Харолд Кумингс успя да го настигне и да изчисти топката. В следващите минути панамците поеха инициативата в мача и обстрелваха Лампе от всяка възможна позиция. В 85 минута резервата Луис Техада можеше да отбележи за Панама, но не се възползва от грешно излизане на вратаря Лампе. Така дойде и 87 минута, когато Аройо беше изведен за Панама по дясното крило, той напредна към наказателното поле на Боливия и в най-удобния момент подаде към Блас Перез, който нямаше как да сбърка и направи резултата 2-1 за Панама. Така свърши и мача, което означаваше първа победа за Панама на Копа Америка.

Аржентина 2 – 1 Чили
В другата среща от група D на турнира Аржентина и Чили трябваше да се изправят един срещу друг в повторение на миналогодишния финал. Тогава мачът завърши 0-0 и Чили спечели след изпълнение на дузпи. Лео Меси не започна срещата като титуляр, нито се появи на терена по-късно, понеже Мартино не искаше да рискува с пускането му в игра, след като Меси страдаше от лека контузия. Така Игуаин, Анхел Ди Мария, Банега и Гайтан бяха атакуващите футболисти за “гаучосите”. Алексис Санчез пък застана на върха на атаката за Чили с Артуро Видал зад себе си и Варгас и Бусежур по крилата. Мачът започна със силно темпо и още във 2 минута на мача Ди Мария центрира отляво за Гайтан, който нацели горната греда на чилийците. Атаките и ударите към вратата на Клаудио Браво следваха една след друга, като Чили не успяваше да сътвори опасност за своя съперник. Чак в 30 минута дойде и първото опасно положение за Чили, когато Алексис Санчез беше забравен от защитата на Аржентина и успя да отправи опасен удар, който обаче Серхио Ромеро парира. До края на първата част двата тима си размениха по няколко точни удара, но до гол така и не се стигна. Първите 5 минути от второто полувреме Чили сякаш загатна, че ще вземе изцяло инициативата, но “гаучосите” не мислеха така и в 51 минута поведоха в резултата чрез Анхел Ди Мария. Крилото на ПСЖ получи страхотен пас от Банега и не сбърка при удара. В 59 минута Ди Мария получи в центъра, напредна и подаде наляво към Банега, който от същата ситуация както при първия гол, се разписа и направи резултата 2-0 за своите. При удара на Банега останаха съмнения за рикошет в крака на Орелана. Вместо Чили да търси гола, Аржентина продължи с набезите си и в 66 минута Игуаин имаше добро положение, но Браво спаси. Двата отбора си разменяха опасни атаки, но до нов гол не се стигаше, когато дойде 90+3 минута, когато след центриране за Чили от пряк свободен удар, Ромеро не успя да се намеси при излизането си и така Хосе Фуензалида отбеляза почетно попадение за Чили. Време обаче нямаше и мачът завърши с победа за Аржентина 2-1.