Аржентина разгроми Панама, а Чили бие с мъка

Снощи завършиха и двата мача от група D на Копа Америка 2016, с което се сложи краят на вторите мачове от груповата фаза. Аржентина постави Панама на колене, а Чили се измъчи за първата си победа на турнира. Ето и как се развиха двата мача.

Чили 2 – 1 Боливия
Чили излезе в този мач само и единствено, за да спечели. В противен случай, ситуацията за „ла роха” в група D можеше да стане немислима. Хуан Пици започна с 3 нападатели в схема 4-3-3, докато неговият колега стартира в схема 5-4-1 за Боливия, а Ясмани Дук единствен беше изнесен напред. Мачът започна силно за чилийците, които се опитваха да открият резултата рано в срещата, но до гол не се стигаше. Първото полувреме беше лишено от опасни положения през голяма част, като чак в 40 минута Чили можеха да поведат, след центриране на Исла отдясно. Получи се разбъркване в наказателното поле на Боливия, вратарят не се намеси правилно, топката попадна в краката на Алексис Санчез, но ударът му беше блокиран от играч на боливийците, който беше застанал точно пред гол линията. Така първата част завърши 0-0, което изобщо не беше в плановете на Чили. Втората част започна ударно за чилийците с гол още в 46 минута, след като Пинила получи отляво, задържа топката и изчака най-удобния момент, в който да подаде и когато го направи Артуро Видал прати топката във вратата на Боливия. В 52 минута Пинила отправи слаб удар със задна ножица, който излезе в аут. Чили търсеше бърз втори гол, с който да затвори мача, но не стигна до такъв. За сметка на това Боливия успя да изравни в 61 минута след страхотно изпълнение на пряк свободен удар от Джасмани Кампос. Никакви шансове за Клаудио Браво да спаси този удар. Чили трябваше да търси гола и отново да поведе. Силен удар на Алексис Санчез в 71 минута от фаул беше спасен. 4 минути по-късно Видал пропусна много чисто положение, след като ударът му мина встрани от вратата. В 87 минута нов шанс се откри пред Чили, когато техен играч отправи удар, който беше избит от Карлос Лампе. Топката обаче се оказа в Алексис Санчез, който стреля, но защитник на Боливия отново бе застанал пред гол линията и изчисти топката. В 90 минута Варгас при опита си за задна ножица удари в главата Роналд Егуино. Защитникът се свлече и трябваше да му бъде оказана медицинска помощ, което даде причина на съдията да отсъди 8 минути добавено време. Точно в последната от тях Санчез се опита да центрира за Чили, но топката се отби в рамото на Гутиерез, а страничиният рефер сигнализира за игра с ръка, което значеше дузпа за „ла роха” в края. Грешна преценка на съдията, но Видал застана зад топката и не сбърка. Чили измъкна победата в края, след несправедливо отсъдена дузпа.

Аржентина 5 – 0 Панама
Аржентина и Панама имаха по 3 точки в групата преди този мач. „Гаучосите” стартираха в схема 4-2-3-1 с Игуаин напред, а Панама започна в схема 4-5-1 с Блас Перез изнесен напред. Лео Меси беше готов за игра, но остана на скамейката. Аржентина започна много силно мача и в 7 минута, след центриране, Николас Отаменди успя да се разпише с глава. В 29 минута Камарго изпълни силен пряк свободен удар за Панама, но Ромеро се намеси. В 31 минута Панама останаха с човек по-малко на терена, понеже Анибал Годой получи заслужен червен картон, след удар с лакът в лицето на Николас Гайтан. До края на първата част други опасни положения нямаше. Аржентина водеше в резултата и беше с човек повече и започна второто полувреме спокойно. В 61 минута Лео Меси се появи в игра на мястото на Аугусто Фернандез, а тази смяна промени коренно мача. В 68 минута Аржентина поведе с 2-0. Вместо да изчистят топката, защитниците на Панама си я подаваха пред наказателното поле и когато най-накрая решиха да я изчистят, тя се удари в главата на Ламела, а това се превърна в пас за Меси, който се разписа. 10 минути по-късно шоуто на Меси продължи, когато звездата на тима изпълни точно пряк свободен удар за 3-0. В 87 минута Меси получи топката в наказателното поле на Панама, справи се със защитниците срещу него и оформи своя хет трик и 4-0 за Аржентина. В 90 минута Меси подаде страхотен пас към Агуеро, който не сбърка и оформи крайното 5-0. За 30 минути игра, 3 гола и асистенция за Лео Меси. Аржентина е на четвъртфинал!