Чили е шампион, след нова победа с дузпи!

Чили успя да пребори съпротивата на Аржентина, за да спечели за втора поредна година финала на Копа Америка и то за втори пореден път срещу Аржентина и на дузпи. В редовното време срещата завърши 0-0 и на дузпите Чили спечели. Интересното беше, че в състава на „гаучосите” се завърна Анхел Ди Мария, който се очакваше да е аут за двубоя. Той, заедно с Меси и Игуаин поведоха атаката на Аржентина, а Фуензалида, Санчез и Варгас стартираха напред за „ла роха”.

Още при първата атака в мача Евер Банега отправи опасен изстрел към вратата на Чили, но топката излезе в аут. Аржентина беше отборът, който атакуваше повече в началото. Меси се отчете с удар от пряк свободен удар в 16 минута, но Клаудио Браво спаси. И Ди Мария пробва удар към чилийската врата, но и той не успя да я намери. В 21 минута Гонзало Игуаин се възползва от една грешка в защитата на Чили и се озова сам срещу вратаря, но по чудо пропусна да вкара гол, който щеше да даде преднина на аржентинския състав. Защитникът Николас Отаменди също се отчете с удар, след центриране на Меси от фаул, но топката отново беше извън вратата. В 28 минута проблемите на Чили станаха много големи, когато Марсело Диаз получи втори жълт картон напълно заслужено, след фаул срещу Лео Меси и по този начин остави своите съотборници с човек по-малко на терена. В 40 минута Лео Меси се опита да си изпроси дузпа, но той явно симулира и получи заслужен жълт картон за постъпката си. В 42 минута Маркос Рохо извърши нарушение срещу Артуро Видал, за което получи директен червен картон. Рохо влезна отзад на Видал, но при повторенията се видя, че защитникът на аржентинците играе с топката и въпреки, че влизането беше опасно, Рохо не заслужаваше директен червен картон. В крайна сметка той напусна, а съдията просто беше видял опасното влизане отзад. Първата част завърши при резултат 0-0 и с по 1 червен картон за двата състава.

През второто полувреме отново Аржентина беше тимът, който започна със силна игра. Игуаин стреля към Браво, но неуспешно, а Маурисио Исла се опита да преодолее Серхио Ромеро с далечен изстрел, но топката пак излезе в аут. „Гаучосите” атакуваха повече, но времето си вървеше. В 72 минута резервата Агуеро пробва далечен удар, но над вратата на Чили. В 80 минута Алексис Санчез изведе с много прецизен пас Едуардо Варгас, който напредна и стреля към Ромеро, но вратарят спаси топката. В 84 минута Агуеро получи страхотна възможност, след като се озова в наказателното поле и стреля, но твърде силно и неточно в аут. Банега също се отчете с изстрел в 90 минута, но така и не успя да нацели вратата на Чили. В 90+1 минута Лео Меси проби през центъра, премина през няколко футболисти на Чили и пробва силен шут, който обаче бе блокиран. Това означаваше край на редовното време и двата тима се подготвиха за 2 продължения по 15 минути.

Първото опасно положение през това продължение дойде в 98 минута и беше за Чили, когато Едуардо Варгас стреля опасно с глава, но Серхио Ромеро успя да спаси неговия удар. В 100 минута Лео Меси центрира от фаул, Агуеро стреля с глава и когато топката летеше право във вратата на Чили, вратарят на „ла роха” Клаудио Браво успя да избие топката със сетни усилия. Така завърши първото 15-минутно продължение, а във второто двата тима не успяха да стигнат до опасни положения, може би поради умората, която чувстваха играчите на двата тима. Така победителят и шампионът на Копа Америка 2016 щеше да се реши след дузпи.

Чили започнаха с изпълненията първи. Зад топката застана Артуро Видал и пропусна, след като Ромеро усети ъгъла. Леонел Меси можеше да даде преднина за своя тим при дузпите, но би твърде силно и топката мина над вратата. Кастийо застана да изпълни втората дузпа в полза на Чили и този път не сбърка. Масчерано изпълни за Аржентина и също вкара, така че след по две дузпи за двата състава резултатът беше равен 1-1. Арангиз изпълни третата дузпа за Чили и отбеляза. Серхио Агуеро застана зад топката за аржентинците и също отбеляза, 2-2. Жан Бусежур се нагърби с четвъртото изпълнение за чилийците и не пропусна, а Лукас Биглиа трябваше да изпълни за „гаучосите” и пропусна, след като би в долния десен ъгъл на Браво и вратарят спаси. Така преди последните дузпи, Чили имаше преднина с 1 гол и ако отбележеше последната пета дузпа, щеше да спечели. Франциско Силва беше изпълнителят, а ударът му беше точен и по този начин Чили спечели за втора поредна година турнира Копа Америка.

Така в мач, в който Аржентина отправи 16 удара към противниковата врата, но само 5 от тях бяха точни удара, Чили спечели. Чили игра по-предпазливо, владееше повече топката и си подаде повече пасове от съперника през целия мач. Аржентина беше по-агресивния отбор, този който търсеше повече победата и гола, но в крайна сметка Чили спечели своята втора титла в историята си от Копа Америка!