Международната асоциация за почтеност при залаганията съобщи за общо 236 случая на съмнителни залагания в спорта за изминалата 2021-ва година. Това означава с 13% по-малък брой от обявените година по-рано за 2020-та година 270 случая. Подозрителните сигнали запазват тенденцията от предходните години и отново тенисът е доминиращ в сигналите, следван от футбола. 236-те случая обхващат общо 13 спорта и 49 различни държави. Европа продължава да е водещ континент и половината от случаите са от там. Ето и кратко обобщение на случаите:
- 80 от сигналите се отнасят за тениса, което е спад от 98-те такива за този спорт през 2020г.
- футболът остава на второ място с 66 случая, но тук има повишение с 5 повече, спрямо 2020-та година.
- по континенти: Европа води убедително със 118 случая на съмнителни залагания. Следва Азия с 43, Африка с 18, Южна Америка със 17 и Северна Америка с 10.
- Русия води при държавите с цели 27 съмнителни случая в спортните залагания за 2021г.
- за тенис на маса има 40 сигнала, 30 за електронните спортове, баскетболът е със 7, следван от волейбол с 6. Само по един сигнал е отчетен за хокей на лед, плажен волейбол, футзал, конни надбягвания, скуош, крикет и хандбал.
- 11 са успешно наложените наказания за изминалата година.
- За последните пет години Международната асоциация за почтеност при залаганията отчита общо 1222 съмнителни сигнала в 19 спорта от 101 държави.
Международната асоциация за почтеност при залаганията е водещ световен инструмент за интегритета и почтеността на лицензираната индустрия за залагания. Сигналите се отбелязват от оператори-членове, които съобщават за подозрителна дейност на асоциацията и всички други членове. Ако след преглед асоциацията прецени, че събитието изисква повече разследване, изпраща доклад до управителния орган в спорта и всички съответни регулатори.
Платформата за наблюдение и предупреждение е изключително ефективен инструмент за борба с корупцията и измамите, който открива и докладва съмнителната дейност при пазарите за залагания. Асоциацията има дългогодишни партньорства за споделяне на информация с водещи регулатори в спорта и хазарта, които използват нейните данни за преследване на измами и корупция. Представлява сектора на политически дискусионни форуми на високо ниво като МОК, ООН, Съвета на Европа и Европейската комисия.