Как Португалия и Франция стигнаха до финал

Последният мач от Евро 2016 вече чука на вратата, а съперниците в него са ясни. Португалия ще се бори с домакина Франция на финала. Двата отбора изминаха наистина доста дълъг път до тук, изиграха по 6 двубоя всеки, след което достигнаха до мача помежду им. Това е най-важният мач за двата тима, най-важният е и за първенството. И двата отбора разполагат с нужните качества да ни покажат един спектакъл, който да бъде подходящ точно като за финал на европейско първенство. Но, нека да разгледаме как двата тима стигнаха до този така желания финал.

Франция беше в една група А на турнира и трябваше да се бори със съставите на Швейцария, Румъния и Албания. Тази група изглеждаше доста лека за класата на „петлите”, но въпреки това в самите мачове френските играчи изпитаха и някои трудности. В първият мач, който беше и мачът на откриването, Франция се изправи срещу Румъния и макар да спечели с 2-1, не показа онази игра, която повечето привърженици очакваха. Във втория мач французите се изправиха срещу аутсайдера в групата Албания. Очакваше се разгром, а Франция едвам спечели с 2 късни гола, съответно в 90 и 90+6 минути. Разбира се, „петлите” атакуваха през целия мач, но просто не съумяваха да отбележат, но само до последните минути, когато зарадваха своите фенове. Така с актив от 6 точки Франция излезе в третия си мач срещу Швейцария, за да могат двата тима да определят кой отбор ще спечели група А. Франция беше с предимство, понеже и равенство ѝ вършеше работа за първата позиция. Така и се случи, мачът завърши 0-0, но Франция отново бе по-опасният отбор. На осминафиналите, Франция се изправи срещу Република Ирландия, а мачът започна доста неочаквано с ранен гол от дузпа на Ейре. Франция, обаче взе инициативата в двубоя и през втората част отбеляза 2 бързи попадения, които и донесоха успеха, който ги прати на четвъртфинал с Исландия. Франция беше големият фаворит в тази среща и очаквано спечели. Франция наистина се бе развихрила в този двубой и го спечели с 5-2, но на полуфинал я чакаше по-сложна задача. Франция се изправи срещу Германия в битка за финала. „Петлите” накараха всички свои фенове да се гордеят с отбора и спечелиха срещу немците с 2-0. Тази победа прати Франция на финала срещу Португалия.

Португалия изненада доста хора с достигането си до финал. Тимът започна участието си на финалите доста колебливо. Португалците бяха в последната шеста група F на Евро 2016 и я деляха с тимовете на Унгария, Исландия и Австрия. „Мореплавателите” бяха фаворит да спечелят групата с лекота, но се получиха доста изненади и Португалия не успя да спечели нито един от трите си мача в груповата фаза. Португалия започнаха с равенство срещу Исландия, 1-1. След това дойде ново такова с Австрия, но 0-0 и в последния мач с Унгария, равенството отново беше налице, 3-3. Три равенства и три точки на Португалия бяха достатъчни да се класира напред, като един от най-добре представилите се трети отбора на европейското първенство. Това им уреди мач с Хърватия на осминафиналите. Там Португалия и Хърватия не показаха нищо по съществено, което прати мача в продължения, а състава на Португалия се оказа по-съобразителен и успя да спечели с гол в 117 минута. Тази победа ги прати на четвъртфиналите, където се сблъскаха с Полша. Португалия отново не загуби в редовното време, но и не спечели. Новото равенство, този път 1-1, донесе нови продължения, след които и дузпи за двата състава. Португалия успя да надвие поляците при изпълненията от бялата точка, а това означаваше полуфинален сблъсък с Уелс. В срещата с Уелс, „мореплавателите” най-накрая записаха победа в редовното време, 2-0. Този успех беше повече от заслужен, понеже съперникът им не показа нищо от играта, която бе показал в предишните си мачове. Така, Португалия стигна до финалния мач с Франция.

Португалия или Франция, кой ще бъде европейски шампион? Това е въпросът, чийто отговор ще разберем след последния съдийски сигнал на мача. Франция е силна, Франция има зад себе си публиката и разполага с изключителна класа в състава и ще се бори за тази титла. Португалия може да не радва всички с играта си, може да печели трудно мачовете си, но също има класа, която доста други тимове нямат, класа която ги доведе до този финал. Португалия и Франция са двата най-заслужили тима, но само един от тях ще триумфира и ще спечели Евро 2016!