Колумбия на полуфинал след дузпи

Колумбия и Перу се срещнаха, за да определят кой ще е вторият тим след САЩ, който ще се класира за полуфиналите. Двата тима излязоха с най-доброто, с което разполагат на терена и направиха един здрав сблъсък, като победителя беше определен след изпълнение на дузпи.

Двата състава излязоха на терена с идентична схема 4-2-3-1, като двете атаки бяха поведени от Гереро за Перу и Бака за Колумбия. В началото на мача двата тима си размениха по един по-опасен удар, но без да затруднят вратарите. В 22 минута Джеймс Родригез стреля отдалеч и топката се отби в левия страничен стълб на вратата на Перу. Карлос Бака също стреля при добавката, но в аут. Колумбия беше по-активния тим и търсеше повече гола. В 25 минута Джеймс Родригез получи опасно влизане и можеше да напусне терена, но все пак след медицинската помощ, която му бе оказана, той успя да продължи срещата. Първото полувреме завърши 0-0 и с голямо преимущество на Колумбия над съперника.

Втората част отново започна с натиск на колумбийците. Атаките им следваха една след друга, но вратарят на Перу Педро Галесе не оставяше шансове за гол. Най-опасното положение за втората част дойде в 74 минута и отново беше за Колумбия, когато Кардона подаде към Куадрадо, който напредна отдясно и намери включващия се Родригез към наказателното поле, но ударът на последния срещна гредата. Перу можеше да реши двубоя точно към края, когато в 90+2 минута, след центриране от корнер Рамос надскочи колумбийската отбрана и отправи изстрел, който Давид Оспина спаси. Регламента на Копа Америка не изисква да се играят две продължения по 15 минути и поради тази причина двата отбора се приготвиха за дузпи.

Първи с изпълненията започнаха Колумбия. Джеймс Родригез застана за първата дузпа и вкара. За Перу първото изпълнение беше поверено на Раул Руидиаз, който също отбеляза за 1-1. Куадрадо вкара втората дузпа за Колумбия. Ренато Тапиа застана да изпълнява за Перу и не сбърка за 2-2. Дайро Морено също отбеляза за Колумбия, след което дойде изпълнението на Мигел Трауко за Перу, но ударът на защитника в центъра на вратата беше спасен от Оспина с крак и това означаваше 3-2 преднина за Колумбия на дузпите. За четвъртата дузпа на Колумбия зад топката застана Себастиан Перез и много хладнокръвно отбеляза. Ако Перу пропуснеха, това щеше да значи загуба. Кристиан Куева застана зад топката, напрежението в него беше огромно и той изпрати топката над вратата. Това означаваше край на дузпите и победа за Колумбия над Перу с 4-2.

Колумбия заслужено се класира за полуфиналния двубой, където ще чака победителят от мача между Мексико и Чили.