Мариян Огнянов е първият играч, който вкарва гол за наш отбор в групите на Шампионска лига. Той направи това с фантастично изпълнение срещу Челси през 2006 година. Юношата на Левски премина през редица клубове, а в момента е част от възхода на Левски (Лом). Ето какво сподели плеймейкърът пред Ефирбет.
Марияне, изглежда сякаш изживяваш втора младост в Левски (Лом). Отборът ниже победа след победа, а ти си лидерът му. На какво отдаваш този възход за теб и клуба?
Основното е, че направихме добра сплав между опитни и млади момчета в отбора. За нас е важно да трупаме самочувствие, а то идва с победите. Нов отбор сме от има-няма 3 месеца и се стараем всячески да покажем Лом на футболната карта на България.
Очакваше ли такива резултати и вече всички да ви определят за фаворит номер 1 за влизане в Б група?
Не съм изненадан, защото имаме качествени футболисти за групата. Хора, които спокойно може да играят и в Efbet лигата. И млади такива, които имат желание да се учат и развиват. Разбира се, има доста неща, които трябва да подобрим.
В същото време обаче отново се заговори да те връщат в Левски от София. Би ли се върнал там и търсил ли те е някой?
Никой не ме е търсил. Моето връщане в Левски е сложно.
Ситуацията в клуба е много тежка. Като изключим финансовата част, игрово също „сините“ са трагични. Къде куцат нещата в игрови план?
Определено игрово не са добре нещата. Контузиите на братята Цоневи и продажбата на Спиерингс усложниха доста ситуацията. Липсва креативност, а тя идва, когато имаш хора, които разбират играта по друг начин… Точно такива са Цоневи и Спиерингс.
Друг твой бивш отбор – Ботев – последва съдбата на Левски и се нуждае от феновете си, за да се спаси от фалит. Дали ще успеят да съберат нужните средства?
Надявам се да успеят да съберат нужните средства и да се нормализира ситуацията в Ботев.
Беше написал един пост за това, че винаги клубът се разделя неуважително с лидерите си. Кой е виновен за тези повтарящи се събития?
Има една групичка от феновете, които са много близо до ръководството. В желанието си да помагат, те в повечето случаи пречат на клуба. Мое мнение е, че трябва да бъдат ограничени правомощията на тези хора. Вкарват се интриги в съблекалнята, а по този начин се разваля атмосферата в клуба. Феновете си мисля, че основно трябва да подкрепят отборите си! Да оставят решенията на знаещи футбола хора.
И накрая един обобщаващ въпрос: Има ли оправяне българският футбол или както много хора предлагат направо – да го закриваме?
Силно се надявам да се оправят нещата във футбола ни, но може би е време тези хора, които 20 – 30 години го управляват, да се оттеглят и дадат път на младите хора. Да отстъпят на тези със свежите идеи и разбирания за футбола. Ще е любопитно да се видят разбиранията и вижданията на хора като Стилян Петров, Димитър Бербатов. Разбира се, друг е въпросът дали въобще те имат желание да работят в българската действителност.