Португалия е шампион на Евро 2016

Португалия успя да спечели европейското първенство по футбол за 2016 година, което се проведе във Франция. Португалия се изправи точно срещу домакините Франция на финала и спечелиха след 0-0 в редовното време и 1-0 в продълженията. Гол на резервният нападател Едер, донесе първа титла на Португалия на европейски първенства. Голямото разочарование остана за французите, които мечтаеха доста за този трофей. Все пак те показаха много добра игра и отличните спасявания на португалският вратар, до голяма степен допринесоха за успеха на „мореплавателите”.

Мачът започна много неприятно за Португалия, които загубиха своята звезда Кристиано Роналдо още в 25 минута, когато той беше заменен от Рикардо Куарешма. Роналдо получи удар в коляното в самото начало на двубоя и той просто нямаше как да продължи. Роналдо стисна зъби и се опита да даде всичко от себе си, за да остане на терена, но колкото и да му се искаше това бе невъзможно в случая. Това беше голям удар за амбициите на Португалия, но и без Роналдо „мореплавателите” играха доста добре. Франция даде всичко от себе си. Особено добро впечатление направи полузащитника Муса Сисоко, който изглеждаше като истински булдозер в синьо с екипа на Франция. Той записа доста пробиви и удари към вратата на съперника, но не стигна до гол. Много надежди имаше също така и за Антоан Гризман, но и нападателят не успя да реализира попадение. В края на редовното време, французите нацелиха греда чрез Жиняк, за която могат да съжаляват доста. В продълженията падна и гола за Португалия. Минути преди гола те също нацелиха гредата на френската врата, а нападателят Едер беше човекът, който се разписа за победата на Португалия над Франция. Той стреля много прецизно от далеч в 109 минута, с което донесе успеха на тима си.

Франция беше тимът с повече положения за гол, общо 18 срещу 9 за Португалия. Ударите в очертанията на вратата бяха 3 за Португалия срещу 7 за Франция. Франция беше отборът, който владееше повече топката, подаваше си повече пасове, но играчите на Португалия избягаха повече разстояние от съперника си. Франция стоеше по атакуващо на терена, беше тимът с по-офанзивната игра, но в крайна сметка Португалия е шампион. Фернандо Сантош и всички играчи на тима могат да бъдат доволни, понеже в този мач португалците бяха много ефективни, като с 1 от 3-те точни удара, успяха да поразят целта. Кристиано Роналдо можеше да донесе още повече класа и идеи за тима, но и без него на терена, Португалия спечели. Той може да беше на скамейката, но в последните минути се изяви като треньор, след като стоеше на тъч линията и подсказваше на защитниците на тима да не се изнасят в предни позиции. Надеждата на португалците се оказа сбъдната. Те са шампиони и макар за много хора играта им да е грозна или неприятна, то едно е факт – Португалия е европейски шампион! И то за пръв път в своята история. Португалия знае какво им е на французите, понеже „мореплавателите” също загубиха финала на домашния евротурнир през 2004 година. Разочарованието за Франция е голямо, но те са класен отбор с прекрасни играчи, които в бъдеще могат да се борят за още успехи. И така, след последният съдийски сигнал на финала от Евро 2016, съставът на Португалия е европейски шампион!