Тежки битки, изненади и какво още се случи на осминафиналите на Евро 2016

Евро 2016 вече е във фаза на четвъртфинали. Двойките са ясни и 8 отбора ще трябва да определят кои 4 тима ще се борят за място на финала в следващата фаза. Осминафиналите ни дадоха много емоции и истински футбол от високо ниво. Нека видим как се развиха мачовете и какви са четвъртфиналните двойки, които се формираха.

Швейцария и Полша откриха мачовете на осминафиналната фаза. Двубоят беше изпълнен с много битка по терена, а поляците поведоха в резултата през първата част. Те успяха да удържат преднината си само до около 80 минута на мача, когато Швейцария изравни с прекрасен гол на Шакири. Така мачът влезна в продължения, в които нов гол не падна, въпреки положенията пред двете врати и двата тима си изпълниха дузпи. При дузпите Полша вкара своите 5, а швейцарците пропуснаха второто си изпълнени чрез Гранит Джака. По този начин Полша спечели с 5-4 на дузпи и се класира напред.

Хърватия и Португалия не оправдаха очакванията за голямо зрелище, след като през редовното време дори не си направиха опасно положение. Това доведе мача до продължения, в които Хърватите бяха малко по-добрият отбор, но в края на второто продължение, вместо да се пазят и да чакат дузпите, португалците им направиха една контра атака, която завърши с гол на Куарешма и победа за Португалия. Така първата двойка на четвъртфиналите е:

Полша – Португалия

Уелс успя да спечели дербито със Северна Ирландия. Ще запомним този мач с добрата игра на ирландците, които може би изиграха най-силния си мач от четирите на турнира. В крайна сметка загубиха, след като си отбелязаха автогол и може би още съжаляват за това, но дори стигането на осминафинал беше успех за тях. Уелс спечели, макар трудно и е на четвъртфинал при дебютното си европейско първенство.

Белгия съсипа мечтите на Унгария, като ги разгроми с 4-0. Унгарците се представиха много добре в груповата фаза, но белгийците ги попариха със своята класа и не им оставиха никакви шансове в мача помежду им. Това беше най-силният мач на белгийския състав, с който те най-сетне напомниха за себе си и качеството, с което разполагат в състава. Така, следващата двойка на четвъртфинал е:

Уелс – Белгия

Германия трябваше да се изправи срещу коравия тим на Словакия на осминафинал. Немците, обаче не срещнаха голяма съпротива от словаците и записаха най-изразителната си победа до тук на Евро 2016, след като спечелиха с 3-0. Словакия не показа нищо особено и логично загуби.

Италия и Испания трябваше да определят победителя от най-интересния мач от тази фаза на първенството. Тактическата игра, която използва Конте за състава на Италия отново даде положителен резултат и крайният успех беше за „скуадра азура”. Испания отпадна безславно, след като атаките на тима бяха напълно обезличени от защитата на италианците. С тази победа на Италия, те си уредиха още един мега сблъсък на четвъртфинал:

Германия – Италия

Франция имаше не леката задача да се справи с Република Ирландия. Мачът започна много добре за ирландците, които получиха дузпа и поведоха в резултата още в самото начало. След това, обаче французите набраха скорости и започнаха да атакуват много усилено. Техните атаки дадоха резултат чак през второто полувреме, когато в рамките на 3 минути Антоан Гризман отбеляза 2 гола и обърна резултата в полза на „петлите”.

Исландия успя да сътвори най-голямата изненада до тук на турнира. В последния мач от програмата на осминафиналите, Исландия записа победа над Англия с 2-1 и спечели място напред. Англия поведоха в резултата още в 4 минута от дузпа, но на следващата атака позволиха изравняване, след което в 18 минута исландците вече водеха в резултата. Те удържаха и разочароваха англичаните. По този начин се оформи и последната четвъртфинална двойка, която ще срещне отборите на:

Франция – Исландия

Очакват ни четири много стойности сблъсъка. Дали ще има изненади при тях или фаворитите ще спечелят, ще разберем след последните съдийски сигнали на мачовете. Надяваме се да се получат истински битки по терените и нека по-достойните тимове се класират напред към полуфиналите.