САЩ спечели, Колумбия остана втора

Група А на Копа Америка 2016 вече е в историята, след като се изиграха всичките 6 мача в нея. Едно е ясно – САЩ завършиха първи! Много важна победа за домакините срещу Парагвай, която им спечели първата позиция в групата, след загубата на Колумбия, която в крайна сметка остана втора. Ето и как се развиха двата двубоя.

САЩ 1 – 0 Парагвай
Юрген Клинсман започна със същите 11 от първите 2 срещи и заложи отново на схема 4-3-3. Парагвай започнаха в схема 4-4-2 с надеждата да спечелят тази среща, понеже само победата щеше да ги изпрати напред към четвъртфиналите. Парагвай започна срещата по-настървено и още в 11 минута грешка на Щатите изведе 3 играчи на Парагвай срещу 1 на САЩ, но Бруукс успя да се справи и да не позволи на съперника да отбележи. Личеше си, че Парагвай търси победата с всички сили, но при първото опасно положение за САЩ те отбелязаха. В 28 минута Зардес напредна отляво и центрира топката по земя, където беше Клинт Демпси и звездата на тима не сбърка. САЩ още веднъж показаха убийствената си успеваемост. До края на първата част други опасни положения не видяхме. Второто полувреме започна ужасно за домакините. В рамките на 1 минута между 47 и 48, ДеАндре Йедлин си изпроси 2 заслужени жълти картона, с което остави своите с човек по-малко на терена. Парагвай нямаше да имат по-добра възможност от тази, но те не успяваха да стигнат до опасно положение, а им бяха нужни 2 гола. Опитаха с няколко далечни удара, но те никак не затрудниха Гузан. В 80 минута Итурбе центрира отляво за Лезкано, но и той с глава не успя да вкара. Само 2 минути по-късно Парагвай изпуснаха най-чистото си положение, след като Бенитез проби самостоятелно и стреля, но Гузан изби, след което Алмирон опита изстрел, но Гузан отново остана железен на вратата си. Така Парагвай изпусна своя шанс, а САЩ показа, че е много добър тим и издържа почти цяло второ полувреме с човек по-малко на терена и спечели заслужено място сред четвъртфиналистите.

Колумбия 2 – 3 Коста Рика
Хосе Пекерман даде почивка на всички свои основни играчи, след като Колумбия си бе спечелила мястото на четвъртфиналите, само не беше ясно, като първи или като втори отбор ще се класират. За Коста Рика имаше теоретичен шанс за класиране, но им трябваха много сложни схеми. Оскар Рамирез също даде шанс на резерви от миналите мачове, но ги комбинира с някои от звездите си. Коста Рика започна ударно срещата, след като Венегас вкара изключително красив гол още във 2 минута. Отговорът на колумбийците не закъсня, когато в 6 минута Франк Фабра проби в наказателното поле на съперника и успя да вкара топката във вратата им. В 15 минута Венегас отново можеше да донесе гол за Коста Рика, но силният му шут беше избит от вратаря на Колумбия Запата. В 28 минута Рожер Мартинез пропусна да отбележи за Колумбия, а 6 минути по-късно Венегас напредна отляво за костариканците и центрира в наказателното поле, където Франк Фабра си отбеляза автогол. Коста Рика се оттегли с преднина на почивката. Коста Рика започна силно второто полувреме и в 58 минута Целсо Боргес покачи преднината на 3-1. Колумбийците знаеха, че им трябва поне равен резултат тук, след победата на САЩ и усилено търсеха гола. Постепенно в игра се появиха и звездите на тима – Родригез, Куадрадо и Кардона. В 73 минута Куадрадо успя да пробие отдясно и подаде към Марлос Морено, който отправи силен удар към вратата на Коста Рика и намали резултата до 2-3. Малко по-късно Коста Рика можеха да отговорят на предизвикателството, но след центриране на Боланос и ефектен плонж на Венегас, топката излезе в аут. В оставащите минути Колумбия пробваха няколко удара чрез Родригез и Морено, но те се оказаха безуспешни и мачът завърши с победа на Коста Рика.