Английската Висша лига е най-горната дивизия в клубния футбол в Обединеното кралство. Тази надпревара е най-значимата не само за английските привърженици – това всъщност е най-гледаната спортна лига в света, първенството с най-високи приходи в Европа – близо 2 милиарда паунда, както и това с най-висок коефициент в ранглистата УЕФА.
Толкова значимо състезание със сигурност привлича интерес и на родна земя. Точно по тази причина всички букмейкъри в България предлагат солиден набор от предложения и пазари, касаещи Premier League.
Ако и вие искате да се почувствате като част от най-оспорваната лига в света, прочетете следващите редове. Ние от екипът на Efirbet.com ще ви запознаем не само с възможностите за залог, с които разполагате, но и ще ви предоставим богат набор от данни за представянето на отборите, резултати, както и подробна програма Висша лига на предстоящите битки.
Последни Висша Лига Резултати
Висшата лига е съставена от общо 20 отбора, които играят всеки срещу всеки на разменено гостуване в общо 38 кръга за сезона. Общо 380 са срещите, които всеки пролетно-есенен цикъл завладяват екраните на зрителите. В името на успешните залози, в нашата страница ще откриете подробен списък с резултати Висша Лига от мачовете, провели се до момента в първенството, както и подробен изглед с важни статистически данни за тях.
1
-1
2
-1
0
-5
1
-2
1
-3
2
-1
Пазари за Английска Висша Лига
Както вече казахме, Висшата лига на Англия е първенството, което генерира най-висок потребителски интерес в световен мащаб. Разбира се, докато милиони са пред екраните, не са малко хората, които биха предпочели да поставят залози за още по-голяма емоция от срещите.
Който и от родните хазартни брандове да посетите, ще откриете богат набор от опции, често надхвърлящи няколкостотин. Какви са точно параметрите, на които може да заложите обаче, зависи изцяло от оператора, който сте избрали. В таблицата по-долу може да проверите кои са основните маркети, които всеки от тях покрива.
- Ранно изплащане
- Брой голове
- Комбинации
- Дългосрочни залози
- Голове Над/Под
- Залози за полувреме
- Първо полувреме/Краен резултат
- Печеливша разлика
- Равенство няма залог
- Краен резултат
- Bet Builder
- Специални залози
- Създай залог
- Двоен шанс
- И двата отбора да отбележат
- И двата отбора да отбележат
- Двоен шанс
- Равен няма залог
Мачове от Висша Лига на Англия
Може би всеки от вас се е питал поне веднъж къде може да гледа мачовете от Висшата лига по телевизията. Е, тук сме да отговорим именно на този въпрос. Телевизионните права на Премиър Лийг се държат от Нова Броудкастинг Груп, като това е още едно от топ първенствата, които компанията излъчва.
Всички срещи от програмата на Premier League може да наблюдавате по каналите Diema Sport 1,2 и 3, където те се комбинират заедно с двубои от второто ниво на английския футбол – Чемпиъншип, а има и редица обзорни предавания, интервюта и коментарни студиа по темата.
Тези от вас, комбиниращи залозите си с гледането на атрактивните двубои от първенството биха предпочели да използват една от най-нашумелите и полезни опции в онлайн платформите за залози – Live Streaming. Благодарение на нея, вие ще можете да се наслаждавате на срещата, докато все пак имате на разположение всички опции на букмейкъра само на клик разстояние.
Висша Лига Англия Регламент
Правилата на Висшата лига на Англия, които ще определят победителят в края на сезона всъщност са много лесни. Както вече установихме, за трофея се борят 20 отбора в общо 38 кръга, като се играе на разменено гостуване по 10 мача всеки кръг.
В края на сезона, отборът, натрупал най-много точки в крайното класиране Висша лига, грабва и приза за първото място. Ако няколко отбори завършат с равен брой точки в края на сезона, решаващ показател е головата разлика.
Заелите последните три места във Висша лига Англия класиране, отпадат в Чемпиъншип – второто по сила първенство в страната. Освободилите се три места заемат първите два отбора от по-долната дивизия, както и победителят от провелите се плейофи между отборите от 3-то до 6-о място.
Освен форматът на първенството, има една характерна особеност за Английската Висша лига. Това е липсата на ограничение за брой картотекирани играчи. 20-те отбора от лигата имат правото да избират играчите си, без да има таван в техния брой, като освен това, не се налагат ограничения и спрямо сумата за заплати, които се дават.
Единственото правило касае ограничаване броя на работните визи, издавани на футболисти от държави извън Европейския съюз. Така освен регистрирано участие за собственият си национален отбор, всеки играч, кандидатствал за работна виза трябва да докаже, че има талант, с който ще допринесе за развитието на футбола в клуба.
Участие в Европейските Клубни Турнири
Отпадналите играчи са вече ясни. Остава да разгледаме и правилата, касаещи промоцията за Евротурнирите, с други думи, кои отбори могат да участват в международните състезания.
Спрямо новите правила, които позволиха участието на повече отбори в груповата фаза на Европейските клубни турнири, забелязваме, че Висшата лига на Англия получава цели 4 квоти за Фаза на Лигата за Шампионска лига. Това означава, че първите 4 отбора от крайното класиране Английска Висша лига ще прескочат първите три квалификационни кръга и ще се присъединят директно към решаващите фази на играта.
Тимът, заел 5-о място печели участие в УЕФА Лига Европа, а шестият или седмият могат също да спечелят шанс, като това зависи от победителите в надпреварите за Купата на Лигата и ФА Къп.
История на Англия Висша Лига
Висшата лига е всъщност едно от най-старите първенства в света. Първият сезон, в който английските отбори са премерили сили едни срещу други, е 1888/1889 година. Надпреварата е носила името Първа Английска Дивизия и е била част от английската футболна лига (EFL), съставена от отбори от 1-во до 4-то ниво на клубния футбол. Тя от своя страна е заемала челно място в пирамидалната система за футбол в Англия, която обхваща всички професионални и аматьорски състави от всички национални, регионални и дори областни надпревари.
Идеята за създаването на сегашната Висша лига е взето през сезон 1990/1991, когато клубовете от Първа английска дивизия решават да създадат ново състезание, което да се управлява финансово от самите отбори, а Футболната асоциация да отговаря единствено за спортно-техническата експертиза. Именно така, през 1992 година, всички отбори от Първа Дивизия се отцепват и създават новото дружество, наречено FA Premier League, като нарушават традиционната структура, спазвана през последните 104 години.
Така първият официален сезон според новия формат е 1992/1993, а участие вземат 22 отбора. Само три години по-късно – през 1995, е взето решение техния брой да бъде редуциран до 20. Въпреки предложения на ФИФА за намаляване с още 2, този брой е актуален и до днес.
Статистически Данни за Висша Лига на Англия
Тъй като настоящата Висша лига е официален наследник на Първа дивизия, можем да приемем, че именно тя е лигата с най-дълга история, което със сигурност води до някои много интересни рекорди и статистики.
👉 41 са общо отборите, които са участвали в лигата от нейното основаване до днес. Още два, участвали в споразумението – Лутън Таун и Нотс Каунти, в крайна сметка изпадат преди да могат да вземат участие и от тогава никога повече не са се завърнали в лигата.
👉 24 отбора общо са печелили трофея в най-горната дивизия на футбол от Англия. Рекордьорът по този показател е Манчестър Юнайтед с 20 титли, а на второ и трето място са Ливърпул и Арсенал със съответно 19 и 13 отличия.
👉 653 е рекордът за най-много мачове сред всички играчи на Висша лига на Англия. Рекордът се държи от Гарет Бари, защитавал цветовете на Манчестър Сити и Астън Вила. Топ 10 на тази класация се допълва от други знаменити имена като Джеймс Милнър (634), Райън Гигс (632) и Франк Лампард (609).
👉 260 регистрирани гола е най-доброто постижение за играч от Висшата лига. Алан Шириър регистрира 260 попадение в 441 мача в периода 1992 – 2006 година. Второто място е отредено за Хари Кейн с 213 гола, като той имаше и най-голям шанс да подобри предходното постижение, но бе трансфериран в Байерн Мюнхен, което го отдалечава от тази възможност. В класацията попадат още много легендарни за английския футбол имена като Уейн Рууни, Анди Коул, Лес Фердинанд и Роби Кийн.
👉 9 са родните футболисти, играли в отбори от Английската Висша Лига. Най-успешен от тях е бившата звезда на Манчестър Юнайтед – Димитър Бербатов, който има 211 мача и 90 гола в първенството. Той е и единственият българин, ставал голмайстор на Висшата лига сезон 2010-2011, като преди трансфера си регистрира подобни успехи и в класиране на Бундеслига с тима на Байер Леверкузен. Добре познати родни имена във Висшата лига са още Стилиян Петров, Мартин Петров, както и Радостин Кишишев.
Легендарни Футболни Стадиони от Англия
Дори да се абстрахираме от дългата история на първенството, не можем да не отбележим атмосферата, която английските футболни фенове създават. Именно по тази причина английските терени са ставали свидетел на интересни битки, както на терена, така и по трибуните.
Популярен още и като Театърът на мечтите, това е един от най-големите клубни стадиони в Англия, с капацитет от 74,000 места, и един от двата, отличени с 5 звезди от УЕФА. Построен е през 1909 година и от оттогава той е дом на Манчестър Юнайтед. През годините, той е приемал множество престижни футболни финали, включително на Европейско първенство и финални Шампионска лига мачове.
Домакинският стадион на Ливърпул е един от най-старите терени в Англия, открит официално през 1884 година. През първите си години той е дом на Евертън, а през 1892 година, когато те са преместени, започва да се стопанисва от Ливърпул. Интересен факт за Анфийлд е, това, че той държи рекордът за посещаемост, след като продава над 1 300 000 билети през сезон 2000/2002.
Вторият по големина стадион след Ноу Камп в Барселона, всъщност Уембли не е сред клубните стадиони във Висшата лига, но заслужава нашето внимание понеже е с капацитет над 90 000 и е едно от най-известните футболни съоръжения, като мнозина го наричат “Домът на футбола”.
Английският Челси играе домакинските си мачове на този стадион от далечната 1904 година. През годините, той е реконструиран няколко пъти, а настоящият му капацитет е почти 60 000 души. Рекордна посещаемост отбелязва през 1935 година, когато в мач срещу Арсенал, домакините регистрират 83 000 фенове на стадиона.
Изграден на мястото на един от най-легендарните футболни стадиони – Уайт Харт Лейн, това е третият по големина клубен стадион в Англия и най-големият в Лондон, с капацитет от близо 63 000 души.
Бонуси за Залог на Футбол Англия
Висшата лига е обект на интерес от редица залагащи. И докато мнозина обичат да се наслаждават на мачовете по телевизията, много запалянковци пренасят играта на друго ниво чрез залози. Добрата новина е, че феновете на Висшата лига са едни от най-облагодетелствани от тази гледна точка, понеже има редица оферти, поощряващи именно прогнозирането на най-атрактивните двубои по английските терени.
Често Задавани Въпроси
Къде мога да следя моментно класиране на Висша лига на Англия?
Ако се интересувате от настоящото Висша лига класиране, може да откриете такова в нашата страница по темата.
По коя програма дават Английската Висша лига?
Английската висша лига се предава пряко по платените канали на Диема Спорт, както и чрез функцията пряко предаване срещу минимален депозит в някой от водещите букмейкъри в страната.